Kurumsal

Tarihçe

holding-merkezi-mongeri-binasi-2321

1998 yılında kurulan Varinak, bugün medikal teknoloji alanında Türkiye, Romanya, Bulgaristan ve Moldova’da alanlarında en üstün teknolojilere sahip markaların temsilciliğini başarı ile yürütmektedir. Varinak, ürün gamının teknolojik üstünlüğü, dürüst ve ilkeli satış prensipleri, müşteri memnuniyeti odaklı hızlı ve güçlü teknik servis hizmetleri ile bünyesindeki markalara değer katmakta, hizmet verdiği sağlık kuruluşları nazarındaki teknolojik çözüm ortağı konumunu gün geçtikçe pekiştirmektedir.

Kuruluşundan itibaren, radyoterapi alanında sistem ve hizmet satışı yapmak üzere Varian Medical Systems AG’nin Türkiye’deki tek temsilcisi olarak hizmet veren Varinak, 2008 yılında Bozlu Holding bünyesine katılmıştır. Sağlık alanında dikey yapılanması ile dikkati çeken Bozlu bünyesindeki sinerjiden de yararlanarak yeni bir ivme kazanan Varinak, 2009 yılında hızlı bir yurtdışı açılımına imza atmış ve Romanya ile Bulgaristan’da faaliyet göstermeye başlamıştır. Varinak Europe SRL’nin merkezi Bükreş’te, Varinak Bulgaria LTD’nin merkezi ise Sofya’da bulunmaktadır.

Varinak, Bozlu bünyesine katılmasıyla beraber uzun yıllardır temsilciliğini sürdürdüğü Varian’ın ürünlerini Türkiye pazarında lider konuma getirmiştir. 2010 yılında, Varian’ın çözüm ortağı olan BrainLab AG firması da radyocerrahi ürünlerinin temsilciliğinde Varinak’ı tercih etmiştir. Ardından da BrainLab AG firmasının tüm ürün gamının temsilciliği de Varinak tarafından üstlenilmiş, nöronavigasyon ve intraoperatif BT gibi son teknoloji çözümleri bünyesine katmıştır.Yine 2013 yılında Varinak, 1987 yılından beri dünyanın önde gelen markaları için gamma kamera sistemleri ve nükleer tıp cihazları üreten Danimarka’lı DDD Diagnostic firmasının %50 hissesini satın almıştır ve firmanın kendi markası ile üreteceği ürünlerin bir dünya markası haline gelmesini hedeflemektedir. 2014 yılından itibaren de DDD Diagnostic %100 Varinak bünyesinde faaliyetlerine başarı ile devam etmektedir. Görüntüleme alanında da ürün ağını genişletmeyi hedefleyen Varinak, üstün tıbbi görüntüleme ürünleri geliştiren Neurologica’nın, 2015 yılında üstlenmiştir. Yine 2015 yılında, Linac cihazları üzerinde kullanılan pozisyonlama ekipmanları üreticisi olan Vision RT firmasının TR’de tek  temsilciliğini üstlenmiştir.

Varinak, yaklaşık 20 yıllık yükseliş trendi ile radyoterapi, radyocerrahi, radyoloji, ultrasonografi ve nükleer tıp alanlarında sağlık kuruluşlarının çözüm ortağı olarak, deneyimli ve güvenilir kimliği sayesinde referans gösterilecek önemli projelere imza atmaktadır. Özetlemek gerekirse, Varinak; her biri kendi alanında Pazar lideri olan Varian Medical Systems AG, BrainLab AG, NeuroLogica, ve Vision RT’nin faaliyette olduğu ülkelerde temsilciliğini yürütmektedir. Deneyimli ekibiyle de bu bölgelerde onkoloji çözümleri, görüntüleme çözümleri için satış-servis hizmetleri vermektedir.

Varinak’ın imrenilen başarısının altında yatan en büyük etkenler şunlardır:

  • Varinak, insan sağlığına katkıda bulunmanın bilinci ile müşteri mutluluğunu ilk hedef olarak görmektedir.
  • Varinak, faaliyet alanlarında uzun yıllara dayanan eşsiz bilgi birikimine sahiptir ve Bozlu Grubu ile anlamlı bir sinerji oluşturmaktadır.
  • Varinak, yalnızca cihaz satışı veya satış sonrası servis hizmeti sunmakla yetinmez, müşterilerine komple çözümler ve danışmanlık hizmetleri sunar.
  • Varinak, kurumsal yapısı ve yaşayan kalite sistemlerine olan bağlılığı ile her koşulda aynı hizmet kalitesini tüm süreçlerine yansıtmaktadır.

Varinak’ın başarıları; kalite çalışmaları çerçevesinde bağımsız denetim ekibi tarafından “Best Practice (En İyi Uygulama)” olarak tanımlanmış ve “ISO 9001” sertifikası ile belgelendirilmiştir. İnsan sağlığı, çevre güvenliği, kaliteli ve yüksek teknolojiye sahip cihaz ve hizmetlerin pazara sunulması, eğitim, deneyim gibi amaçlarla yola çıkan Varinak, bu kuruluş felsefesinden ödün vermeden sektörde öncülüğe devam edecektir.

Varinak A.Ş., firma hedefleri ve staretejileri doğrultusunda, kurum ve yasal gereklilikleri sağlayacak şekilde, verimlilik ve etkinliğini sürekli olarak geliştirmek, Varinak A.Ş.’nin Kalite Politikasıyla ilgili beklentilerinin gerçekleştirilmesini sağlamak ve müşterilerini memnun etmek amacıyla bir Kalite Yönetim Sistemi kurmuş ve uygulamaya başlamıştır. Kurulan Kalite Yönetim Sisteminin kapsamı; radyasyon onkoloji sistemleri satış ve servis işleri olarak belirlenmiştir. Kalite Yönetim Sistemi, Varinak A.Ş.’nin bulunduğu sektörde müşterilerine üstün, kaliteli ve güvenli hizmet verilmesinde sürekliliği sağlamak amacıyla kalite güvence kapsamında süreçleri tanımlamış ve sürekli gelişmeye açık bir biçimde standartlaştırmıştır. Varinak A.Ş. süreçlerini etkileyen yasal, teknolojik, rekabet ortamı, pazar, kültürel, sosyal, siyasi ve ekonomik çevrelerde gündeme gelen tüm konuları değerlendirmeye almaktadır. Ayrıca kurum kültürü ve değerleri, holding yapısı, kültürel bilgi birikimi gibi Varinak A.Ş’nin performansını etkileyen tüm iç konular da Kalite yönetim Sistemi içerisinde tanımlanmaktadır.

Varinak A.Ş. yönetimi, süreçlerin yürütülmesini ve izlenmesini desteklemek için gerekli kaynak ve bilgilerin bulunmasını sağlamaktadır. Yönetim,  Kalite Yönetim Sisteminin etkili ve sürekli olmasını sağlamak amacıyla etkili iletişim prensibiyle risk&fırsat analizi, kendi kendini değerlendirme, veri analizi, iç denetim ve yönetimin gözden geçirmesi araçlarını kullanmaktadır.

resim-06.2017 051

Varinak